Hipoteka a koszt kredytu

hipoteka

Kredyty zabezpieczone na nieruchomości kredytobiorcy należą do najtańszych. Jest tak dlatego, że bank, mając pewne zabezpieczenie jakim jest nieruchomość kredytobiorcy, ma prawie że gwarancję odzyskania kredytu razem z zyskiem, gdyby kredytobiorca kredytu nie spłacił. Komornik na wniosek banku przeprowadzi egzekucję z nieruchomości kredytobiorcy i bank jako wierzyciel hipoteczny zostanie zaspokojony przed ewentualnymi innymi wierzycielami którzy przyłączą się do egzekucji z nieruchomości.

Stosunkowo tanie są więc kredyty hipoteczne oraz hipoteczne pożyczki które są nieco droższe od kredytów hipotecznych. Różnica pomiędzy tymi kredytami jest taka, że kredyt hipoteczny przyznawany jest na ściśle określony w umowie kredytowej cel jakim jest sfinansowanie nabycia bądź budowy nieruchomości a cena kredytu hipotecznego to osobny temat: http://kredytypozyczki.zgora.pl/cena-kredytu-hipotecznego/. Pożyczka hipoteczna zaś to nic innego jak kredyt gotówkowy tyle że zabezpieczony hipoteką. Hipotecznie jest też zabezpieczany kredyt konsolidacyjny ale z racji swej funkcji, już nie jest taki tani; dzięki niemu raty są niższe ale jest dłużej spłacany i w sumie kosztuje więcej od kredytów które zostały nim skonsolidowane.

Hipoteką są też zabezpieczane niektóre pozabankowe pożyczki dla zadłużonych osób i mimo tego zabezpieczenia są generalnie bardzo wysoko oprocentowane. Jest tu poniekąd jak w lichwie, bo takie firmy pozabankowe wykorzystują to, ze ktoś musi wziąć pożyczkę a w banku nie dostanie z powodu niewystarczającej zdolności kredytowej. Prawnie jednak nie są lichwiarskimi pożyczki z bardzo wysokim oprocentowaniem rzeczywistym ponieważ lichwiarskie może być jedynie oprocentowanie nominalne pożyczki a nie realne, które można sobie ustalać na jakim się chce poziomie.

Hipoteka jednak nie gwarantuje odzyskania pieniędzy a to dlatego, że może nie być kupców na nieruchomość na której ustanowiono hipotekę. Często ani na pierwszej ani nawet na drugiej licytacji komorniczej (cena wywoławcza nieruchomości wynosi wówczas jedynie dwie trzecie wartości szacunkowe a nierzadko bywa tak, że wartość ta jest mocno zawyżona) nieruchomość nie znajduje nabywcy. Skądinąd, doprowadzenie do licytacji może trwać nawet kilka lat w sytuacji gdy dłużnik opóźnia postępowanie przy użyciu przysługujących mu praw.

Ubezpieczenia – czy warto z nich korzystać?
Pożyczki pod zastaw