Potęga oszczędzania – procent składany

Jak uzbierać duży kapitał oszczędzając małe kwoty? Pewnie wielu z was się nad tym zastanawiało. Odpowiedź jest prosta – procent składany. Na czym polega sztuczka? Jak odkładając niewielkie środki regularnie zgromadzić dużą gotówkę? Z pomocą przychodzi nam oczywiście matematyka – istotą procentu składanego jest częsta kapitalizacja odsetek i dodawanie ich do uzbieranego kapitału, co w dłuższej perspektywie powoduje, że nasze oszczędności rosną wykładniczo – jest to tzw. efekt kuli śnieżnej.

Tak jak kula śniegu staczająca się po zboczu staję się coraz większa, tak nasze pieniądze będą rosnąć na naszym koncie. Kluczem do osiągnięcia sukcesu przy pomocy procentu składanego jest samodyscyplina i regularność w oszczędzaniu – bez nich, nie uda nam się zebrać dużych kwota. Przedstawię teraz przykładowe wyliczenie, pokazujące potencjał takiego sposobu oszczędzania. Załóżmy, że miesięcznie jesteśmy w stanie odłożyć 250zł – taka kwota nie powinna być zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Najmarniejsza lokata z miesięczną kapitalizacją odsetek gwarantuje nam stopę zwrotu 3% w skali roku. Od tego musimy odjąć podatek od dochodów kapitałowych, tzw. podatek Belki. Uwzględniając powyższe założenia, oszczędzając 250zł przez 30 lat, na lokacie zgromadzimy 132281 zł 37 groszy z odsetkami. Kwota bez odsetek, odkładana do przysłowiowej skarpety wyniesie 90000zł. Jak łatwo obliczyć, nasz zysk to 42281,37zł. Daje nam to stopę zwrotu dla całej inwestycji 46.98% – całkiem nieźle.

Z kolei przy założeniu, że zaraz po zakończeniu studiów będziemy odkładać 300zł miesięcznie przez 40 lat, do emerytury uzbieralibyśmy niespełna 250000zł i uzyskalibyśmy bardzo wysoką stopę zwrotu, blisko 70%. Odłożone pieniądze z pewnością zapewnią nam wygodną starość z odrobiną szaleństw lub pozwolą kupić małe mieszkanko pod miastem – zapewniając spokojną emeryturę na łonie natury.