Tutaj jesteś

Czym się zajmuje i ile zarabia architekt?

11 kwietnia 2022 Finanse ile zarabia architekt

Zawód architekta nie jest dla każdego. Przede wszystkim architekt musi lubić projektować i musi mieć dobrą głowę do matematyki. Trzeba też być kreatywnym człowiekiem, który lubi zmieniać otoczenie. Jest to zawód dla osób, które lubią pracować na własny rachunek. Czym dokładnie zajmuje się i ile zarabia architekt?

Czy warto zostać architektem?

Ścieżka zawodowa powinna być przemyślana. Oczywiście zarobki są ważne w danej branży, ale jednak trzeba lubić to, co się robi, inaczej praca stanie się męcząca. Zawód architekta jest w sumie wolnym zawodem, a to z kolei powoduje, że na rynku jest dość duża konkurencja. Ale dla dobrego projektanta zawsze znajdzie się miejsce na rynku pracy.

Każdy architekt musi przynależeć do Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Trzeba także ukończyć studia. Może to być pierwszy stopień i tytuł inżyniera architekta lub drugi stopień magistra inżyniera architektury. To jednak dalej nie wszystko. Aby zdobyć pełne uprawnienia, należy po ukończeniu studiów przebyć praktyki, które trwają dwa lata. Po tym czasie niezbędne jest zdanie państwowego egzaminu. Oczywiście także bez tych uprawnień można zaraz po studiach być architektem. Wiele firm poszukuje osób, które mają po prostu odpowiednie kompetencje, a nie uprawnienia.

Jakie specjalizacje można wybrać na architekturze?

Architektura to szeroki zakres specjalności, które student ma do wyboru. Również od tego zależy późniejsza wysokość zarobków. Na uczelniach można znaleźć kierunek architektura idei, technologii i struktury, architektura i urbanistyka czy dziedzictwo architektoniczne.

Znaczna część studentów decyduje się na bycie architektem wnętrz czy krajobrazu, co jest dość popularne w ostatnich latach. Jest bardzo wiele możliwości, które otwierają wiele ścieżek zawodowych dla architektów. Jednak trzeba mieć do tego zawodu zamiłowanie, gdyż taka praca wymaga pasji.

Ile zarabia architekt?

Jak w każdej pracy na wysokość zarobków na wpływ wiele czynników. Przede wszystkim ważne są umiejętności oraz stanowisko pracy. Liczy się także staż pracy oraz miejsce pracy. W korporacjach i dużych spółkach architekt będzie zarabiać więcej niż w przedsiębiorstwach państwowych. Oczywiście niezwykle istotna jest ilość zleceń i ich wielkość, bo to one generują przychody.

Według badań wynika, że średnio architekt w Polsce zarabia około 5000 złotych brutto. Architekt wnętrz zarabia mniej i obliczono, że jest to kwota nieco ponad 4000 złotych. Uwzględniając staż pracy, zarobki kształtują się tak: mniej doświadczeni architekci zarabiają ponad 4000 złotych, a doświadczeni ponad 7000 złotych. Architekci prowadzący, którzy mają duże doświadczenie i staż pracy, mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie w wysokości nawet 14000 złotych. Jeszcze lepiej kształtują się zarobki architektów za granicą, co także warto wziąć pod uwagę w czasach, kiedy mnóstwo osób decyduje się na życie poza granicami Polski. Przykładowo w Niemczech architekci zarabiają ponad 25000 złotych, a w Wielkiej Brytanii jeszcze więcej, bo prawie 30000 złotych.

Redakcja finansowo.priv.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom aktualnych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących historii, które pomogą w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych, rozwijaniu własnej kariery i biznes.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?