Tutaj jesteś

Czym zajmuje się i ile zarabia stewardessa?

10 kwietnia 2022 Finanse ile zarabia stewardessa


Wiele osób uwielbia podróżowanie i latanie samolotem. Dlatego też w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie zawodem stewardessy. Jak zostać stewardessą? Ile zarabia stewardessa?

Jakie obowiązki ma stewardessa?

Praca na wysokości około 10 kilometrów nad ziemią może wydawać się interesująca dla wielu osób. Jest to oczywiście ciekawy zawód, który wymaga jednak odpowiedzialności. Stewardessa zatrudniona jest w liniach lotniczych. Najczęściej pracuje na pokładzie samolotów pasażerskich, niekiedy także na pokładach samolotów prywatnych, choć do takiego grona ciężko się dostać. Stewardessa ma określone obowiązki, które między innymi związane są z przygotowaniem samolotu do odlotu. Stewardessa wita także pasażerów wsiadających na pokład i pomaga im zajmować wykupione miejsca. Przed odlotem ma za zadanie zaprezentować wszystkim pasażerom zasady obowiązujące podczas podróży związane z bezpieczeństwem. W trakcie lotu jest odpowiedzialna na komfort podróżnych, roznoszenie napojów i posiłków. Jest także w każdej chwili do dyspozycji, jeśli pasażerowie mają jakieś pytania.

Czy każdy może zostać stewardessą?

Dla wielu osób wydaje się, że latanie samolotem i dbanie o podróżnych to prosta i łatwa sprawa. Jednak bardzo często zdarzają się podróżni, którzy przysparzają problemów. Podczas lotu może dojść do turbulencji, które wywołują panikę wśród podróżujących. Czasami dochodzi do kłótni lub któryś z pasażerów źle się czuje. W tych wszystkich sytuacjach stewardessa musi zachować zimną krew. Jej obowiązkiem jest bycie miłą i empatyczną oraz gotową do rozwiązania różnych problemów. Stewardessy pracują standardową ilość godzin, a czas pracy nie może być dłuższy niż 16 godzin. Praktyka bywa jednak czasami inna. Wszystko zależy od danej linii lotniczej oraz miesiąca. Bywa tak, że grafik zmienia się z dnia na dzień i stewardessa musi być gotowa na zmiany.

Jak zostać stewardessą?

Nie ma w sumie jednoznacznych wytycznych, jak zostać stewardessą. Wszystko zależy od konkretnych linii lotniczych i ich wymagań. Najczęściej musi być to osoba, która ukończyła 18 bądź 21 rok życia. Niezbędne jest średnie wykształcenie i niekoniecznie kierunkowe. Istotna jest znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2 oraz dobrze widziany jest także drugi język obcy. Stewardessa musi mieć paszport, umieć pływać i schludnie wyglądać. W niektórych liniach lotniczych określona jest górna granica wieku, która wynosi 30 lat. Osoba chcąca wykonywać ten zawód, musi być komunikatywna, dyspozycyjna i cechować się wysoką kulturą osobistą. Nie bez znaczenia jest także umiejętność pracy w stresie.

Ile zarabia stewardessa?

Kwestia zarobków jest uwarunkowana różnymi czynnikami. Przede wszystkim różne linie lotnicze oferują inne stawki. Liczy się także staż pracy i liczba wylatanych godzin. W Polsce średnio stewardessy mogą zarobić ponad 5000 złotych brutto. W przypadku znanych linii lotniczych ta kwota wzrasta nawet do 10000 złotych. Jeszcze lepiej kształtują się zarobki w zagranicznych liniach lotniczych, które mogą wynieść po przeliczeniu na złotówki nawet około 30000 złotych.

Redakcja finansowo.priv.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom aktualnych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących historii, które pomogą w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych, rozwijaniu własnej kariery i biznes.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?