Tutaj jesteś

Ile zarabiają prawnicy i czym się zajmują?

13 kwietnia 2022 Finanse ile zarabiają prawnicy


Prawnik jest osobą, która ukończyła studia prawnicze z tytułem magistra. Jest to osoba znająca przepisy, która umie samodzielnie wyciągać wnioski i dedukować. Dodatkowo prawnik musi cały czas na bieżąco uczyć się przepisów, które zmieniają się z dnia na dzień. Czym dokładnie zajmuje się prawnik? Ile zarabiają prawnicy?

Prawnik – czym się dokładnie zajmuje?

Ukończenie studiów prawniczych to dopiero początek. Oczywiście można podjąć pracę bezpośrednio po uzyskaniu tytułu magistra, jednak nie można zostać adwokatem czy radcą prawnym. Dopiero odbycie aplikacji, czyli praktyczne przygotowanie do zawodu otwiera znacznie większe możliwości. Ogólnie rzecz ujmując prawnik i zawody pokrewne, takie jak radca prawny czy adwokat w głównej mierze skupiają się na doradztwie w zakresie prawa. Do głównych zadań należy udzielanie porad prawnych, reprezentowanie klientów przed sądem czy sporządzanie umów. Osoby, które odbyły aplikację, mogą także poświadczać dokumenty za zgodność z oryginałem.

Kto może zostać prawnikiem?

Prawnik przede wszystkim jest osobą zaufania publicznego, a więc musi się cechować nieposzlakowaną opinią. Oczywiście należy pamiętać, że jest to także człowiek, który może popełniać błędy. Dobry prawnik musi mieć chęć do poszerzania wiedzy, gdyż przepisy zmieniają się w tempie ekspresowym i trzeba za nimi podążać. Powinna być to także osoba, która jest komunikatywna, a zarazem kreatywna. Wiele spraw wymaga samodzielnego myślenia i łączenia różnych elementów, które często do siebie nie pasują. Ważną cechą jest również umiejętność prostego przekazywania wiedzy osobom, które nie mają pojęcia o prawie.

Od czego zależy wysokość zarobków prawników?

Wiele osób wybierając swoją ścieżkę zawodową, sprawdza, na jakie zarobki może liczyć w danej dziedzinie. Prawnik kojarzy się z osobą zamożną, a więc prawdopodobnie zarobki są wysokie w tej branży. Jednak nie do końca musi tak być. Wszystko zawsze zależne jest od kilku czynników. Przede wszystkim na wysokość zarobków wpływ ma wykształcenie, staż pracy i doświadczenie. Ważne jest również to, gdzie zatrudniony jest prawnik. Czy pracuje on dla korporacji, a może działa na własny rachunek? Te i jeszcze kilka innych kwestii ma wpływ na wysokość zarobków. Każdy powinien wybrać zawód ze względu na zainteresowania, a nie na zarobki.

Ile zarabiają prawnicy?

Wiadomo już, że wysokość zarobków jest zależna od wielu czynników. Są oczywiście średnie dane, które pokazują, jak kształtują się zarobki w tej dziedzinie. Prawnicy zatrudnieni w korporacjach mogą liczyć na znacznie wyższe zarobki niż prawnicy zatrudnieni w sektorze państwowym. Młodszy specjalista zarabia około 4 600 złotych. Starszy specjalista może liczyć na pensję miesięczną wynoszącą ponad 7 000 złotych. W przypadku adwokatów sprawa kształtuje się nieco inaczej. Wysokość zarobków zależna jest od ilości spraw, jakie prowadzi. Przyjmuje się, że średnia pensja wynosi nieco ponad 7 000 złotych. Na największe zarobki może liczyć radca prawny, który średnio zarabia ponad 8 500 złotych. Najniżej kształtują się pensje asystentów prawnych, którzy zarabiają niecałe 4 000 złotych.

oddłużenie dłużnika

Redakcja finansowo.priv.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom aktualnych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących historii, które pomogą w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych, rozwijaniu własnej kariery i biznes.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?