Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Jak manipulować ludźmi? Metody manipulacji

4 lutego 2021 jak manipulować ludźmi

Zapewne każdy z nas zauważył choć raz w życiu, że spełnił czyjąś prośbę nie zastanawiając się jednak do końca, dlaczego to uczynił. Często robimy to zupełnie nieświadomie zmanipulowani słowami osoby, z którą prowadzimy rozmowę. Również zdarza się, że sami układamy swoją wypowiedź w taki sposób, aby kogoś do czegoś namówić. Powstaje coraz to więcej nowych technik manipulacji. Jak manipulować ludźmi?

Wykorzystanie zmęczenia

Techniki manipulacji warto poznać nie tylko w spełnieniu własnych celów, ale także by uchronić samego siebie przed manipulacją płynącą z drugiej strony. Pierwszą z takich technik jest poproszenie kogoś o przysługę wtedy, gdy odczuwa on zmęczenie. Gdy prosimy kogoś o pomoc w jakiejś kwestii, zazwyczaj pojawiają się u danej osoby wątpliwości czy aby na pewno jest to dobry pomysł. W przypadku osoby zmęczonej, najprawdopodobniej będzie ona w stosunku do nas dużo mniej krytyczna i szybciej zgodzi się na nasze żądanie.

Technika DTR

Manipulacji podlegamy przez cały czas, bardzo często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jednym z powszechnych przykładów może być marketing, którym zasypują nas popularne firmy. Jedną z technik, które stosują bardzo często jest właśnie technika DTR. W skrócie polega ona na tym, że zamiast oferować koszulkę i spodnie oraz pasek w pakiecie za 139,99, będziemy proponować koszulkę i spodnie za 139,99, a pasek w takim układzie otrzymamy gratis. Takie przedstawienie oferty zakupowej może poskutkować większym zainteresowaniem, a za tym również większą sprzedażą.

Wzbudzenie poczucia winy

Jedną z klasycznych metod manipulacji jest oczywiście wzbudzanie poczucia winy w osobie, z którą prowadzimy dialog. W sytuacji, gdy czuje się ona z jakiegoś powodu urażona naszym zachowaniem i mówi nam o tym, my odwracamy uwagę od siebie i szybko kierujemy ją w stronę rozmówcy. Manipulator zawsze znajdzie dobre wytłumaczenie swojej winy, jednocześnie przy tym znajdując innego winnego, na którego może zwrócić uwagę.

Naśladowanie języka ciała innych ludzi

Redakcja finansowo.priv.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

życiorys zawodowy

Jesteś zainteresowany reklamą?