W polskim prawie przyjmuje się zasadę domniemania niewinności. Każdy oskarżony ma prawo do obrony, nawet gdy został złapany na gorącym uczynku. W sprawach karnych oskarżeni mogą korzystać z pomocy adwokata przydzielonego z urzędu. Mogą również korzystać z pomocy samodzielnie wybranego adwokata karnisty. Jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań?
Adwokat przydzielony z urzędu — czy warto korzystać z jego pomocy?
Obrońca z urzędu jest przydzielany wszystkim oskarżonym, którzy nie chcą lub nie mogą skorzystać z pomocy prawnika opłacanego z własnej kieszeni. Obrońca z urzędu jest finansowany z budżetu publicznego. Jego usługi są dla oskarżonego bezpłatne. Obowiązkiem adwokata przydzielonego z urzędu jest reprezentowanie oskarżonego w taki sposób, by osiągnąć jak największe korzyści. Umiejętności, wiedza i doświadczenie prawnika przydzielonego urzędowo są jednak trudne do zweryfikowania. Oskarżony może otrzymać wsparcie od karnisty, który na sądowej sali stawia pierwsze kroki i ma trudności w uzyskaniu wyroku o niższej wysokości.
Z tego powodu w sprawach karnych lepiej sprawdza się wybrany samodzielnie adwokat karnista. Warszawa Kancelaria Adwokacka umożliwia podjęcie współpracy z prawnikiem, który może zająć się wszystkimi sprawami, podlegającymi pod polski kodeks karny. Dotyczy to zarówno przestępstw ściganych z urzędu, jak i na wniosek oskarżonego.
Czym zajmuje się adwokat w sprawach karnych?
Adwokat karnista może reprezentować oskarżonego jako obrońca lub występować w postępowaniach jako oskarżyciel posiłkowy. W zależności od pełnionej roli przygotowuje odpowiednie wnioski dowodowe i wnosi uwagi lub zastrzeżenia do opinii biegłych. W przypadku obrony oskarżonego w porozumieniu z klientem tworzy linię obrony lub wnioskuje o dobrowolne poddanie się karze. Może również złożyć wniosek o zaliczenie na poczet kary czasu spędzonego w areszcie przed rozprawą. Ponadto adwokat, pełniący rolę obrońcy, może złożyć apelację od wyroku do sądu wyższej instancji.
Prawnik, który jest zatrudniony w roli oskarżyciela posiłkowego, pomaga poszkodowanemu lub jego krewnym w wymierzeniu surowszej kary dla oskarżonego. Oskarżyciel posiłkowy pomaga prokuratorowi, zarówno w przypadku przestępstw ściganych z urzędu, jak i na wniosek. Co ważne, adwokat jako oskarżyciel posiłkowy pomaga klientom przygotować dokumenty dowodowe, by obrona nie mogła odrzucić ich ze względów formalnych. Prawnik nie popełnia błędów w tym zakresie w przeciwieństwie do poszkodowanych, którzy ze względu na obciążenie emocjonalne nie radzą sobie z samodzielnym oskarżeniem przestępcy.
Artykuł sponsorowany