Tutaj jesteś

Ekonomia czy finanse i rachunkowość czyli dylematy kandydata

4 lutego 2021 Rozwój osobisty ekonomia czy finanse i rachunkowość

Wybór swojej drogi zawodowej stanowi nie lada wyzwanie. Kiedy kandydat na studia wybiera kierunek spośród dwóch zbliżonych do siebie specjalności, może pojawić się naprawdę duży dylemat. Jak sprawić, aby ostateczna decyzja okazała się dobra?

Ekonomia czy finanse?

Wiele osób chce studiować kierunki ekonomiczne. Jest to zresztą bardzo rozsądny. Wydaje się, że pracy w obszarze ekonomii i finansów nigdy nie zabrakło. Można później znaleźć zatrudnienie między innymi w strukturach państwowych, ale też jak najbardziej w sektorze prywatnym, w małych firmach, w biurach rachunkowych, ale też w wielkich międzynarodowych korporacjach. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Ekonomia czy finanse i rachunkowość to dylemat naprawdę wielu młodych ludzi. Oba te kierunki są do siebie bardzo zbliżone. Wydaje się jednak, że finanse są bardziej nastawione na kwestie matematyczne, liczenie. Ekonomia zaś jest kierunkiem również społecznym, wyjaśnia wiele zjawisk, jakie mają miejsce we współczesnym świecie i współczesnej gospodarce. Jeżeli ktoś w szkole średniej pasjonował się takim przedmiotem jak wiedza o społeczeństwie, to ekonomia na pewno będzie dla niego dobrym kierunkiem. Z kolei dla pasjonatów matematyki świetne będą finanse i rachunkowość. Jest to kierunek wymagający zdolności analitycznych. Osoby, które rozpoczynają ten kierunek, nie mogą bać się rozwiązywania zadań matematycznych.

Świadome wybory

Niektóre osoby, które wybierają kierunek studiów, mają bardzo szerokie zainteresowania i tak naprawdę zupełnie nie wiedzą, w którym kierunku mają iść. Jest to absolutnie normalne. Można wręcz powiedzieć, że to dobrze świadczy o takim młodym człowieku. Zapewne taki nastolatek interesuje się otaczającym światem, ma dobre oceny z wszystkich przedmiotów i po prostu poważnie podchodzi do swojego wyboru. Trzeba pamiętać o tym, że wybór studiów nie jest końcem świata. Oczywiście dobrą cechą jest kończyć to, co człowiek rozpoczął. Jeżeli jednak ktoś ewidentnie pomylił się w wyborze kierunku studiów, jest przecież czas, aby ten błąd naprawić. Czasami można się przenieść, na przykład po pierwszym semestrze. Przeniesienie się w ramach jednej uczelni i podobnych kierunków nie powinno stanowić większego problemu. Zawsze jednak należy na ten temat porozmawiać z osobą odpowiedzialną za tego typu procesy. Nie jest powiedziane, że osoba, która ukończy bardziej wymagające studia, odniesie w życiu sukces i będzie zarabiać więcej. Czasami jest zupełnie inaczej. Warto jednak świadomie kształtować swoją przyszłość i świadomie wybierać, także kierunek studiów.

oddłużenie dłużnika

Redakcja finansowo.priv.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom aktualnych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących historii, które pomogą w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych, rozwijaniu własnej kariery i biznes.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?