Tutaj jesteś

Studia eksternistyczne, dzienne i zaoczne

12 lutego 2021 Rozwój osobisty studia eksternistyczne

Młodzi ludzie bardzo często mają dylemat czy zdecydować się na studia dzienne czy zaoczne. Każdy z tych trybów ma swoje wady i zalety. Niektóre kierunki dostępne są tylko w trybie dziennym. Jeżeli ktoś decyduje się na taki kierunek, to nie ma wyboru.

Wymagania, aby znaleźć pracę

Studenci zaoczni zazwyczaj pracują już na cały etat. Jest to zupełnie inna forma studiowania niż studia dzienne. Studenci na studiach zaocznych bardzo często od poniedziałku do piątku spędzają czas w pracy, po południu poświęcają czas rodzinie, a w sobotę i niedzielę zmęczeni przychodzą na zajęcia. Dlatego też powszechnie mówi się, że studia zaoczne są mniej cenne. Dla pracodawców jednak bardziej liczy się doświadczenie zawodowe kandydata niż sucha wiedza akademicka. Dlatego też można powiedzieć, że ktoś kto przez kilka lat zdobywał doświadczenie zamiast studiować, jest cenniejszym kandydatem niż osoba, która jedynie uczyła się na studiach dziennych. Rekruterzy mają bardzo różne wymagania jeśli chodzi o kandydatów. Dlatego też warto wybrać takie studia jakie podpowiada serce, ale też rozsądek. Warto zorientować się na rynku pracy, przeczytać ogłoszenia i dopiero w oparciu o ich analizę wybrać kierunek studiów, a także formę studiowania.

Kierunki a tryb studiów

Trudno wyobrazić sobie lekarza, który od poniedziałku do piątku pracował na przykład w restauracji, a jedynie w weekendy chodził na uczelnię gdzie zdobywał teoretyczną wiedzę na temat leczenia ludzi. Studia medyczne wymagają praktyki i taka praktyka wpisana jest w program studiów. Jak najbardziej można jednak wyobrazić sobie łączenie konkretnych zajęć z teorią studiując zaocznie na przykład kierunki ekonomiczne. Po pięciu latach studiów wiele takich osób ma już ogromne doświadczenie w swoim CV. Może pochwalić się przed przyszłym pracodawcą osiągnięciami. Pracodawcy bardzo cenią pracę zawodową na różnych stanowiskach, szczególnie jednak na tych, powiązanych z daną branżą. Ktoś, kto miał już styczność z danymi obowiązkami, na pewno jest cennym kandydatem.

Studia eksternistyczne, dzienne i zaoczne – jakie wybrać?

Studia dzienne, zaoczne i eksternistyczne przeznaczone są dla różnych ludzi. Studia eksternistyczne cechują się tym, że student nie musi być obecny na żadnych zajęciach. Zadaniem studenta jest samodzielnie zdobyć wiedzę, aby zaliczyć wszystkie egzaminy. Profesorowie nie wnikają w to, w jaki sposób student to zrobi. Studenci dzienni zazwyczaj utrzymują się za pieniądze rodziców. Studenci zaoczni mają swoje wynagrodzenie już pracy zarobkowej i z reguły utrzymują się już samodzielnie. Dlatego też należy się zastanowić jaka forma studiowania będzie dobra dla konkretnej osoby. Niektórzy po prostu nie lubią spędzać dużo czasu na uczelni, wolą uczyć się w praktyce, w miejscu swojej pracy. Są jednak tacy ludzie, którzy kochają akademicką atmosferę, a być może nawet planują doktorat lub karierę naukową. Dla nich lepsze będą studia dzienne. To wszystko należy rozpatrywać indywidualnie w oparciu o ocenę konkretnego przypadku i konkretnego człowieka.

Redakcja finansowo.priv.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom aktualnych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących historii, które pomogą w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych, rozwijaniu własnej kariery i biznes.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?