Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś

Jak panować nad złością i agresją? Sposoby radzenia sobie w stresowych sytuacjach

19 stycznia 2021 jak panować nad złością i agresją

Napady złości i agresji potrafią przydarzyć się każdej osobie. Niektórzy odczuwają te silne emocje znacznie często i dość łatwo, a inni wybuchają znacznie rzadziej, kiedy już naprawdę ktoś lub coś wytrąci ich mocno z równowagi. Chociaż same te emocje i ich wybuchy nie są niczym złym, a czasem są wręcz wskazane, zbyt częste i następujące z błahych powodów, mogą mieć wysoce negatywny wpływ na życie i na relacje z innymi. Jak panować nad złością i agresją?

Metody samokontroli i praca z umysłem

Z wybuchami agresji i złości można walczyć na wiele sposobów, a wiele osób posiada własne sprawdzone sposoby, które potrafią zapobiec najgorszemu. Część z nich można wdrożyć samodzielnie, często z niewielką pomocą innych.

Popularnym sposobem na wyciszenie się i przywrócenie wewnętrznej równowago na dłuższy czas jest regularna medytacja i popularny jej ostatnio wariant, określany jako mindfulness, czyli uważność, będący typowo świeckim podejściem do medytacji, bez żadnych naleciałości religijnych, które często odwodzą wiele osób od nauki medytacji.

Jeżeli nie ma się nic przeciwko jednoczesnemu zgłębianiu rozmaitych przydatnych w życiu filozofii, można też pokusić się o uczęszczanie na zajęcia jogi, tai chi i innych form medytacji, w których dużą rolę odgrywa też praca z ciałem.

W wielu przypadkach konieczne będzie skorzystanie jednak z pomocy psychoterapeuty, a czasem nawet z pomocy psychiatry, jeżeli napady, zamiast znikać, zaczną się nasilać.

Naturalne specyfiki

Zastanawiając się nad tym, jak panować nad złością i agresją, warto też rozważyć stosowanie różnych specyfików pochodzenia roślinnego, które w naturalny sposób uspokoją wzburzone myśli i wyregulują nastrój. Nie zawsze muszą być to substancje, które będzie się przyjmować doustnie.

Doskonałym sposobem na ukojenie nerwów jest aromaterapia, czyli mająca korzenie w starożytności nauka o oddziaływaniu zapachów wonnych części roślin i pozyskiwanych z nich olejków na stan ducha. Wiedza ta została poparta przez współczesną naukę, gdyż odkryto, że olejki eteryczne i kadzidła bardzo silnie działają na układ limbiczny, czyli zespół struktur w korze mózgowej, regulujący nastrój. Dobrze więc zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak kominek aromaterapeutyczny lub dyfuzer, a także zestaw naturalnych olejków eterycznych.

Istnieje też bardzo wiele ziół, które posiadają właściwości uspokajające, dlatego też powinno się trzymać je zawsze w domowej apteczne i regularnie pić.

Metody kontroli umysłu warto łączyć z ziołami i innymi specyfikami, gdyż tylko działając na dwóch płaszczyznach, można skutecznie pozbyć się napadów złości i agresji.

Redakcja finansowo.priv.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Problematyczny udział w nieruchomości
studia eksternistyczne
studia zaoczne czy warto

Jesteś zainteresowany reklamą?

studia zaoczne czy warto