Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jaka emerytura bez lat pracy przysługuje?

9 kwietnia 2022 jaka emerytura bez lat pracy

Niestety system emerytalny w Polsce nie jest dobrze oceniany przez obywateli. Wiele młodych osób martwi się tym, czy po osiągnięciu odpowiedniego wieku i przepracowaniu lat otrzyma jakąkolwiek emeryturę. Jednak administracja mimo złych prognoz nie przewiduje, aby wypłata emerytur była zagrożona. Jaka jest obecnie minimalna emerytura? Jaka emerytura bez lat pracy przysługuje tym, którzy nie mają odpowiedniego stażu pracy?

Emerytura niższa od minimalnej

Ustawa gwarantuje wypłatę emerytury minimalnej. Mimo to rośnie liczba emerytur, które są niższe od tej gwarantowanej przez państwo. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim należy zacząć od tego, że z dniem 1 stycznia 1999 roku zmienił się system emerytalny w Polsce. Otrzymanie emerytury zostało uzależnione od osiągnięcia wieku emerytalnego. Obecnie ten wiek wynosi dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Nie ma natomiast określonego minimalnego stażu pracy. Dlatego też nawet za bardzo krótki okres pracy wypłacana może być emerytura. Minimalną emeryturę mają zagwarantowane osoby, które mogą poświadczyć, że przepracowali 20 lat w przypadku kobiet lub 25 lat w przypadku mężczyzn. Jeśli taki okres nie został przedstawiony, to emerytura jest obliczana na podstawie składek, które były pobrane od ubezpieczonego.

Wiele osób się zastanawia, czy takie rozwiązanie jest dobre. Są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy. Od momentu wprowadzenia nowych zasad przyznawania emerytur znacząco wzrosła liczba tych poniżej minimalnej. Czasami dochodzi nawet to tak absurdalnych sytuacji, że emeryt otrzymuje 20 groszy miesięcznej emerytury. Wiadome jest, że na wysokość świadczenia emerytalnego wpływa nie tylko staż, ale przede wszystkim wysokość składek wpłacanych do systemu. Osoby, które zarabiają więcej, otrzymują wyższą emeryturę, co pozwala zachować adekwatność oraz sprawiedliwość. Na wysokość świadczenia wpływa również stosunek pracy. Osoby pracujące na umowę zlecenia czy o dzieło, nie otrzymają wysokiej emerytury, gdyż bardzo często od takich umów nie są odprowadzane w ogóle składki.

Jaka emerytura bez lat pracy?

Najniższa emerytura gwarantowana przez państwo osobom, które mają udokumentowany staż pracy co najmniej 20 lat w przypadku pań i 25 lat w przypadku panów wynosi w 2022 roku 1338,44 zł brutto. Jeśli jednak przyszły emeryt po osiągnięciu wieku emerytalnego nie ma wystarczających lat pracy, to może ubiegać się o wypłatę świadczenia, które na pewno będzie niższe niż 1338,44 zł brutto. Jest to sprawiedliwy system. Osoby, które pracowały dłużej, odłożyły więcej, a więc mogą otrzymać wyższą emeryturę. Te osoby, które pracowały nielegalnie i nie odprowadziły zbyt wielu składek, otrzymują świadczenie adekwatne do przepracowanych lat.
 
Należy pamiętać o tym, że jeśli brakuje niewiele lat do osiągnięcia minimum stażu pracy, to można przejść na emeryturę w późniejszym czasie. Ubezpieczony może pracować tak długo, jak tylko będzie chciał. Nowy system emerytalny promuje dłuższą aktywność zawodową poprzez dynamiczny wzrost kapitału emerytalnego pod koniec okresu oszczędzania.

Redakcja finansowo.priv.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

ile zarabiają prawnicy

Jesteś zainteresowany reklamą?

ile zarabiają prawnicy